Strojní výroba

Published by on 15. 5. 2020
Categories: Zboží

Každá firma, jenž se věnuje strojírenské výrobě potřebuje pro svou činnost spolehlivé stroje a kvalitní nástroje, protože bez toho se nedá vyrábět.

Strojní výroba

Frézka

Pomocí tohoto nástroje se dají opracovávat obrobky s naprostou přesností. Zároveň díky ní můžeme i ve velkých sériích vyrábět náročné kusy. Sice klasická frézka je dnes také hojně používána, ovšem postupně se v řadě firmách přechází na CNC obráběcí centra, protože ty zvládnou za krátký čas vyrobit mnohem složitější výrobky. Nástroj zvaný fréza vykonává rotační pohyb, jenž většinou může být v obou směrech. Další dva pohyby v rovině vykonává stůl.

frézování obrobku

Aby byl vyfrézovaný povrch nádherně hladký, tak má stůl posuv, což znamená posuv za neustále stejné rychlosti. Zároveň pro zrychlení celého procesu je vybaven rychloposuvem. Samozřejmě oproti klasice jsou CNC frézky mnohem pokročilejší a mají nespočet funkcí. Ale jedna věc zůstává neustále stejná a rozhodně se nemění. Tou je, že potřebují kvalitní nástroje. Jedním takovým speciálním typem jsou modulové frézy, jenž splní opravdu i ty největší nároky na sériovou výrobu.

Upínací nástroje

Obrobek je vždy potřeba do něčeho upnout, protože jen tak položený na stole by se v žádném případě nedal opracovávat. Klasikou je strojní svěrák, protože do něj pohodlně, a především pevně obrobek upnete a můžete začít obrábět. Tento typ upínacího nástroje se využívá například u vrtaček a frézek. Materiál tak pevně drží a žádným směrem se nemůže pohnout ani o kousíček, protože to by úplně rozhodilo přesnost výrobku. Druhým velice používaným nástrojem k upínání je sklíčidlo, s kterým se setkáte u soustruhu či stojanové vrtačky.

obrobek ve sklíčidlu

Sklíčidlo pevně drží na soustruhu obrobek, bez čehož se rozhodně neobejdeme. Ovšem na stojanové vrtačce upínáme pomocí sklíčidla vrták. Při výběru se především díváme, jaký maximální průměr do něj můžeme upnout. Pokud potřebujete větší průměr vrtáku, jenž Vám umožňuje sklíčidlo, tak se naštěstí prodávají vrtáky se zúženým průměre pro upínání. Pokud koupíte opravdu kvalitní upínací nástroj, tak životnost bude opravdu slušná.