Proč je důležité utrácet své vlastní peníze

Published by on 24. 5. 2023

Může se to zdát jako logická věc, pro některé domácnosti je však zvykem utrácet peníze, které nemají za věci, které nepotřebují nutně. A byť se bez nich obešli celou tuhle dobu, tak nyní prostě musí být ta daná věc jejich, stůj co stůj. I kdyby se měli upsat samotnému ďáblu, tak se prostě povozí v novém autě nebo podívají na film, který viděli již padesátkrát na nové obrazovce za šedesát tisíc, i když by jim stačila ta za deset. Někdy se zkrátka peníze musejí v domácnosti točit, není to však úplně správné, pokud si totiž člověk zvykne, že se může dostat k velkému obnosu za jednoduchý úpis, který většina ani stejně nemyslí vážně, je to jakási návyková droga a daný jednotlivec si tak nějak navykne, že peníze jsou tu od toho, aby se rozhazovaly.
kreditky v džínách.jpg
A teď nemluvíme o dovolených, to je ještě dobré. Mluvíme tu o naprostých konzumních zbytečnostech jako právě nové televizi, byť ta stará ještě funguje více než dobře.

Půjčky mají být nutným zlem

Pro půjčku si jdete v případě, že již není absolutně žádného zbytí. Nejdete tam tehdy, pokud vás jenom chlácholí svědomí, že to všechno splatíte a že právě tu věc potřebujete teď hned okamžitě. Je těžké tomu odolat, ale člověk se musí holt ovládat, pokud nechce skončit s polovinou majetku v exekutorském skladu. Nebudeme lhát, situace ekonomická i finanční nenapovídá tomu, že by český stát úspěšně vzdělával své občany v kurzech finanční gramotnosti = to jediné, co je naučil, bylo kde sehnat fajn půjčku. ¨
peníze a truhlička.jpg

Lehce se dá ztratit

Půjčování peněz, úvěry, to všechno je jeden velký les, temný hvozd, ve kterém se dá více než lehce ztratit a je jen na nás, zdali pak si troufneme do něj vkročit. Nikdo za nás tento krok neudělá a stejně tak nemůžeme svalovat vinu za neutáhnutí dluhu na někoho jiného. Vždycky v konečném důsledku jste to vy sami, kdo utrácí – proto pečlivě popřemýšlejte nad tím, co si za takové peníze koupíte.