Nebankovní úvěry

Published by on 9. 2. 2022
Categories: Ekonomika

V situaci, kdy nastane naléhavá potřeba vyšší částky peněz, například na pořízení nového vozu, na vybavení domácnosti nebo na rekonstrukci bytu či domu, obrací se většina z nás v první řadě na bankovní ústavy, zpravidla tam, kde mají veden běžný nebo jiný účet. Může se však stát, že i když klient není zadlužen a ani nemá záznam v registru dlužníků, banka vyhodnotí jeho bonitu tak, že žádost o úvěr zamítne.

Zástavní smlouva k nemovitosti

V takovém případě je vhodné obrátit se na nebankovní sektor. Úvěry jsou poskytovány občanům, fyzickým osobám – podnikatelům i firmám. Ručit za úvěr je možné nemovitostí, kterou žadatel vlastní, někdy je akceptováno i zástavní právo ve druhém pořadí. Předmětem zástavy může být i komerční objekt. Žádost bývá zpravidla vyhodnocena do několika pracovních dní a finanční prostředky může mít žadatel na účtu v porovnání s bankami, také velmi brzy. Nebankovní instituce mají podmínky pro poskytování úvěrů nastaveny jinak, snaží se maximálně vyjít vstříc klientovi a nastavit podmínky úvěru tak, aby klientovi co nejlépe vyhovovaly. Zajímá je pouze schopnost klienta řádně a včas úvěr splácet, reálné peněžní toky a u podnikatelů reálná možnost uskutečnit plánovaný podnikatelský záměr. Půjčky se zástavou nemovitosti jsou nabízeny až do výše 70 procent hodnoty nemovitosti a jejich splácení může být na základě dohody nastaveno až na dvacet let. Současně může být smluvně dohodnut odklad první splátky až na dvanáct měsíců.

Dům po rekonstrukci

Využití takto získaných finančních prostředků není nikterak účelově vázáno, je možné je využít na cokoliv. Mohou klientovi pomoci dostat se z finanční krize prostřednictvím konsolidace předchozích úvěrů nebo jejich doplacením. Někdo může takto získané finanční využít ke zvýšení životního komfortu. Podnikatelé mohou úvěr využít na pořízení nových technologií, výrobních prostředků nebo na nákup skladových zásob.