Jsou koktejly na hubnutí opravdu špatné?

Published by on 9. 7. 2022
Categories: Zboží

Při slově koktejl na hubnutí se vám nejspíš vybaví televizní reklamy, které ukazovaly zázračné koktejly za nemalé peníze, které vám za pár dní až týdnů dopřejí krásnou a štíhlou postavu. Nejlépe, pokud budete konzumovat jenom je, a k tomu občas nějaké to ovoce či zeleninu. Není divu, že po takové dietě nastal u strávníku velký jojo efekt, a v následujících týdnech, kdy z koktejlů přešli na normální stravu, přibrali všechno zpět, a ještě něco navíc.

koktejl

Ne všechny koktejly na hubnutí jsou ovšem špatné. Na trhu už najdete i takové, které respektují zásady zdravého jídelníčku a neslibují vám zázraky, které pochopitelně očekávat nemůžete.

Takové koktejly můžete použít jako rychlou snídani či svačinu. Při hubnutí se snažíme zmenšit porce a tím snížit i počet kalorií, které za den přijmeme, abychom se dostali do kalorického deficitu. Člověk, který je ale celý život zvyklý na větší porce jídla, může při snížení kalorií a porcí pociťovat hlad. Pokud bude tyto nepohodlné pocity zažívat opakovaně, snadno sklouzne k starému způsobu stravování. Řešením může být právě zmíněný koktejl.

Koktejly jsou plné bílkovin a obsahují minimální obsah sacharidů. Díky velkému obsahu bílkovin vás rychle a na dlouho zasytí. Bílkoviny jsou také makroživina, která je u hubnutí snad nejvíce podstatná. Je to stavební jednotka vašich svalů, které si chcete vybudovat a z tuků a sacharidů mají právě bílkoviny nejvíce sytící efekt. Je to skvělá volba i pro ty, kteří mají náročnou práci, při které si nemohou dovolit sedět dlouho u jídla. Takovým lidem se často stává, že přijdou hladový večer domů a sní na co přijdou, jelikož je dožene celodenní hlad. A logicky spořádají daleko více kalorií, než by tomu bylo, kdyby jedli průběžně za den menší porce. Koktejl můžete popíjet během práce bez toho, aniž by vás to nějak zdržovalo, nebo abyste museli odcházet z pracoviště.

smoothie

Tyto nápoje jsou navíc většinou k dostání v nejrůznějších příchutích, od klasické čokolády a vanilky až po nejrůznější ovocné příchutě. Můžete si tedy zvolit svou oblíbenou příchuť a díky příjemné sladké chuti zaženete i chutě na sladké, kterého si obvykle při hubnutí moc nedopřáváme.

Koktejly by ale rozhodně neměly sloužit jako náhrada http://www.ochranaprirody.cz/nahrada-ujmy/ pestré stravy, ale spíše jako doplněk nebo ho můžete použít v situacích, kdy nestíháte sníst plnohodnotné jídlo.