Jak se stát vydělávajícím umělcem?

Published by on 10. 12. 2019
Categories: Ekonomika

Jednadvacáté století je synonymem pro umění. Téměř každý má dnes ambice stát se úspěšným klavíristou, operní zpěvačkou nebo Oscarovým hercem. Jak ale udělat z lásky k umění živnost?

muž hrající na piano

„MŮŽU, ALE NEMUSÍM…“

To, že jste si v pěti letech vysnili, že z Vás bude nejuznávanější baletka v Česku neznamená, že to tak skutečně bude. Proto je životně důležité být pokorný. Máte talent? Dobře, jenže ten má spousta lidi. Je ve Vašem umění unikátní poselství, které musí svět znát? Bezva. Ale víte, i to už tu bylo.

Že jste svalnatý dvoumetrový kolos s tak bílým úsměvem, že by Vám v noci mohl svítit na cestu? Koukněte doleva, pak doprava. Takových jako Vy je milion. Proč zrovna Vy jste ten jeden, který má zažít úspěch?

„Věřit si, ale nepodlézat…“

Věřit ve svou práci je dobře. Ale nezapomeňte, že mezi sebedůvěrou a arogancí je hodně tenká hranice, která nakonec může a bude stát mezi tím, jestli příští měsíc zaplatíte nájem nebo ne. Vždycky proto představujte své dílo s pokorou. Usmívejte, buďte vděční, a hlavně nikdy nezapomínejte, že jako umělec jste velice rychle nahraditelný.
muž s obrazy

„…ZNÁT SPRÁVNÉ LIDI, ZNAMENÁ MÍT PŘÍLEŽITOST.“

„Já se chci dostat na vrchol sama…“ Ušlechtilá myšlenka, to Vám teda povím. Pokud od ní ale hned na začátku ustoupíte, bude se Vám hned pracovat líp. Jistě, Vaše práce mluví sama za sebe, ale potřebujte někoho, kdo si ji vyslechne. Kamarádka zná někoho z oboru? Fajn, nechte ji, ať Vás představí. Jakmile budete v myšlenkách jednoho, jste v myšlenkách všech.

Lidí, kteří se skutečně vypracovali ze samého dna tím, že obcházeli agentury je skutečně jen hrstka. Vždyť kolik herců je v businessu proto, že mají slavného rodiče? Příležitost podaná na stříbrném podnose je stále příležitost. Tím, že ji vezmete, se talent ani zásluha nějak nezmenší.

„NEJDE TO DVEŘMI, PŮJDU OKNEM…“

Nevězte svůj sen na hřebík hned po prvním škobrtnutí. Vybrali jste si tu těžší cestu, tak teď nebrečte, že nemáte nic jisté a musíte se snažit. Protože to je to, co jste od začátku chtěli. Žádný stereotyp. Žádné těsné prostory a práce od devíti do pěti sedm dní v týdnu. Tohle byla od začátku noční můra. Nevystavili Vám obrazy? Zkuste jinou galerii. Nebo požádejte přítele s uměleckou galerií o laskavost.

„K úspěchu nevede jen jedna cesta…“

Nebo, nebo, nebo… Možností, jak se prosadit, je nepočítaně. A když si z očí sundáte tu skelnou stěnu, která Vám brání v příležitostech, uvidíte hned jasněji. K úspěchu nevede jen jedna cesta, tak Vás učili. Že je to netradiční, divné nebo to nikdo před Vámi nepodnikl, nic neznamená. Možná jen to, že byste do toho měl jít!

„POŘÍDÍM SI ZADNÍ VRÁTKA…“

Věřte ve své umění, ale buďte obezřetní a mějte v zásobě náhradní plán. Chcete malovat? Fajn, ale raději si ještě zařiďte brigádu se stálým platem, aby se nestalo, že skončíte na ulici. A vždycky se dá udělat krok zpátky, ne?

Vaše umění Vám může aktivně vydělávat, ale musíte se obrnit trpělivostí, počítat se zklamáním a radovat se z malých úspěchů.