Čivava

Published by on 12. 9. 2021
Categories: Zvířata

Přemýšlíte, jakého domácího mazlíčka si pořídit? Pokud bydlíte v bytě, hodila by se k Vám čivava.

Jaká je povaha tohoto plemene?

Toto plemeno se rádo mazlí a tulí, dokážou si utvořit velmi silnou vazbu na jednoho člověka. Dokáže být věrná a sleduje každý pohyb svého páníčka. Čivava ho ráda následuje a chce být přítomna v každých jeho činnostech. Ať už děláte cokoliv, vždy budete mít za sebou svou čivavu, která Vás bude vždy sledovat, co děláte.

malá čivava

Co se týká návštěv a cizích lidí, záleží na tom, jak je čivava vychovaná. Pokud je přátelská, bude očekávat mnoho pozornosti od Vaší návštěvy. Pokud je spíše bázlivá, bude se zdržovat někde v koutě. Vše záleží na její ranní socializaci, na výchově.

Je tomu těžké uvěřit, ale čivava je také dobrým hlídačem. Má dobré pozorovací schopnosti. Pokud se blíží někdo do vašeho prostoru, je odvážná a začne svým štěkotem upozorňovat, že se někdo blíží. Je velmi odvážná a postaví se do cesty i psům, kteří jsou o hodně velcí než je ona sama.

S čivavou si užijete mnoho legrace, protože je velmi aktivní pejsek. Má ráda jednotlivé hry s hračkami a další aktivity. Baví ji i trénování, proto budete hodně překvapení, když poznáte, jak se taková malá čivava dá vycvičit.

výstavní čivava

Takového pejska si můžete pořídit jako krátkosrstého nebo dlouhosrstého pejska. Rozdíl mezi dlouhosrstou a krátkosrstou čivavou je v tom, že většinou dlouhosrsté čivavy jsou klidnější povahy a více se podřizují. Krátkosrsté čivavy bývají tvrdohlavější, dominantnější a přebírají zpravidla velení. Pokud se rozhodnete pořídit pejska, počítejte s tím, že Vám pejsek bude zvedat nožičku a značkovat všude kolem a v období od cca 6 až 8 měsíců se pejsci velmi zajímají o druhá pohlaví.  Co se týká fenek, tak byste měli počítat s tím, že v 6 – 12 měsících začínají hárat. Pokud máte doma více psů nebo máte doma pumra, měli by být v době hárání samičky psi oddělení.  Pokud máte doma malé děti, měli byste s výběrem čivavy raději počkat, protože čivava nemá ráda malé děti. Je to proto, protože malé děti jsou ještě neohrabané, a mohla by se lehce stát nějaká nechtěná nehoda, která by malinkaté čivavě ublížila.

Pokud se rozhodnete pořídit si tohoto domácího mazlíčka, tak budete velice překvapeni, jaká ve skutečnosti je.