Cestování o samotě? Výhody a nevýhody, které vás čekají.

Published by on 17. 9. 2020
Categories: Dovolená

Čím dál populárnější formou cestování je v dnešní době cestování o samotě. Má více příznivců než velké rodinné dovolené k moři. Proč tomu tak je? Na tuto otázku si lze odpovědět hned několika způsoby:
1. Splněný sen
Lidé nejsou stejní – dokonce ani ti, kteří si spolu velmi dobře rozumí. Každý má nějaký svůj cestovatelský sen. Krajinu, kterou by chtěl probádat, nebo jedno místo, kam by se chtěl podívat. Pokud cestujete sami, není pro vás problém si tento sen splnit přesně podle svých představ a nemusíte nikomu složitě vysvětlovat, proč právě tato destinace.
dívka u jezera
2. Způsob plánování
Jste plánovací typ, který si půl roku před odjezdem na dovolenou dělá rozsáhlé podrobné itineráře a zjišťuje si všechny podrobnosti o cílové destinaci? Nebo raději improvizujete, nasednete na letadlo do vysněné země a až na místě se rozhodujete, kam povedou vaše kroky? Žádná z těchto možností nemusí být pro nikoho komplikací, pokud cestujete sami. Způsob, jakým si naplánujete vaši dovolenou, je na vás.
3. Rozhodování
V případě, že se během cest ze dne na den rozhodnete změnit směr, nemusíte se s nikým dohadovat proč to není možné, ani složitě vymýšlet alternativy, které budou vyhovovat všem. To samé platí o ubytování, dopravě nebo o tom, kam si zajdete na večeři.
4. Klid
Můžete být klidně extrovert, který nevydrží sám doma ani pět minut, ale občas každý z nás zkrátka potřebuje chvilku pro sebe. Srovnat si myšlenky, ujasnit si, co v životě chceme a nebo si jen prostě odpočinou od lidí, od práce, od naší běžné rutiny.

Vše má své pro a proti. Jaká jsou rizika cestování o samotě, se kterými je třeba počítat?
dívka ve vlaku
1. Nebezpečí
Tento platí zejména pro ženy – pokud cestujete samy, volte pečlivě cílovou destinaci. Pokud se pojedete podívat někam, kde je aktuální zvýšená kriminalita, mohlo by toto prostředí být pro vás velmi nebezpečné. Nehledě na to, že osamocená turistka na cestách je velmi snadný cíl.
2. Samota
Když pomineme všechny ty klady, které nám a naší psychice může samota přinést, přeci jen je třeba vzít v potaz fakt, že o samotě budete skutečně sami. Promyslete pečlivě, zda vám po pár dnech nezávislosti nebude smutno po vašem partnerovi nebo kamarádech, se kterými můžete krásy svých cest sdílet jen na dálku.

Cestování a všechny jeho podoby je hodně závislé na osobnosti člověka a na jeho preferencích. Je však vždy třeba promyslet, která z možností vám stojí za své pro a proti. Nemilé překvapení a zklamání je to nejhorší, co se vám během dovolené může stát.