To pravé pro vás
1. Co vlastně chcete?
Když hledáte trenéra nebo trenérku, měli byste už vědět, co od programu vlastně očekáváte. Někteří se specializují na redukci váhy, další se zaměřují na budování svalové hmoty, a někdo jiný vás zase připraví na ten maraton, co jste se rozhodli uběhnout. Takže v momentě, kdy někoho oslovíte, měli už byste mít v hlavě srovnané své hlavní cíle. Jistě, většina trenérů umí pracovat s více typy klientů, ale někdy vám mohou doporučit někoho jiného, kdo by se pro dosažení vašich cílů hodil lépe. Stejně důležitá je i povaha. Vy sami se znáte nejlépe, takže asi víte, jestli vám vyhovuje spíše někdo, kdo z vás vymačká všechno, nebo někdo s jemnějším přístupem.
2. Vzdělání, praxe
Většina trenérů, kteří to s prací myslí vážně, si vyřídí trenérskou licenci a certifikáty pro další trenérské metody. Jistě, neplatí vždycky že více papírů na zdi znamená lepšího trenéra, ale značí to, že dotyčný ví co dělá, a že zajistí, že budete trénovat bezpečně, nezraníte se a budete správně regenerovat. Kromě byste také měli vyzpovídat své přátele, nebo lidi na online fóru, a zeptat se jich, s kým mají dobré zkušenosti, a komu se naopak vyhnout.
3. Výživa
Poznat toho, kdo vám správně dokáže poradit s tím, kolik a co jíst, je snad ještě složitější než sehnat dobrého trenéra. V ideálním případě seženete někoho, kdo umí oboje, jídlo i trénink. To má tu výhodu, že váš jídelníček se přesně přizpůsobí tomu, jak trénujete. Pokud vám stravu dělá někdo jiný, dejte mu co nejvíce detailů o tom, jak trénujete. Dobrý dietolog se vás na to vyptá stejně, a pokud ne, není to dobré znamení. U dobrého specialisty na výživu je snad ještě důležitější než u trenéra, aby měl formální vzdělání. Existují vysoké školy, které se právě na výživu specializují, a pokud se váš dietolog chlubí něčím jiným, vyzkoumejte, co se v daném kurzu skutečně učí.