Jak v zimě krmit a nekrmit divoká zvířata

Published by on 4. 11. 2019
Categories: Zvířata

Pokud máte choutky hned s prvními mrazy vyrazit do lesa a nést zvířatům rychle suché pečivo a jablka, pak se zastavte. Zvířata si zvládnou obstarat potravu až do doby, než země úplně zapadá sněhem a pokud budou mít úplně plné krmelce, způsobíte jim akorát bolení břicha. Stejně tak pozor na to, co do krmelce nesete.

divoká zvěř v zimě

Tak v první řadě, pokud chcete zvířatům přilepšit, zkuste nejprve kontaktovat nejbližšího lesního hospodáře, který vám poradí, do jakého krmelce, jaké krmení donést. Měl by mít totiž přehled o tom, co se kde nachází. Stejně tak vám poradí, jaká potrava je pro zvířata vhodná a co určitě do lesa nenosit. Pravidla jsou poměrně jednoduchá, zvířatům bude chutnat seno, žaludy, bukvice, obilí, kukuřice, hrách. S ovocem a zeleninou opravdu opatrně. Jedná se jen o doplněk stravy, kterého by zvíře nemělo sníst moc, tím pádem můžete přibalit třeba pár mrkví či jablek, ale opravdu v malém množství. Zapomeňte na sušené pečivo, které se do lesů dříve hojně nosilo. To může zvířata bohužel i zabít.
jelen v zimě

Pokud chcete přikrmovat třeba kachny na rybníku v parku, vezměte si s sebou třeba kousek pečivo, avšak opravdu jen kousek a pečivo spíše měkké, aby si neporadily jícen. Drobné ptactvo, jako jsou sýkory, si rádo dá olejnatá semena a lůj. Ideální jsou tudíž lojové koule se semínky, které, zavěsíte na strom. Akorát nedávejte na strom ty síťkové z obchodu, do nich se mohou ptáci chytit a tím pádem poranit. Jiní ptáci zase ocení bobuloviny i ovoce, dávejte jej do ptačí budky, kterou si můžete dát na viditelné místo, abyste měli podívání v zimních dnech.

Pokud v zimě najdete zraněného ptáka či jiné zvíře, neprodleně kontaktujte některou z blízkých záchranných stanic, které se o zvířata rády postarají. Často nemají problém si pro zraněné zvíře i přijet k vám domů, či tam, kde jste jej našli.