Jak přežít zkouškové?
Pokud chodíte na vysokou školu, máte zrovna zkouškové období – pro většinu lidí toto slovní spojení představuje něco vskutku hrůzného. Při správné přípravě to však ale zas tak strašné a stresující být vůbec nemusí. V tomto článku Vám přinášíme pár tipů, jak si zkouškové co nejvíce zpříjemnit a zvládnout ho v co největší psychické pohodě.
První a nejdůležitější tip – nenechávejte všechno na poslední chvíli! Samozřejmě že nemusíte mít rozpracované dopředu úplně všechno, ale většině předmětů byste se měli věnovat alespoň trochu s předstihem. Přes semestr udělejte alespoň něco a práci si dávkujte tak, abyste pravidelně udělali alespoň něco malého, alespoň nějaký malý krůček. O zkouškovém tak nebudete muset udělat tolik práce najednou.
Při učení/práci na věcech do školy si dávejte přestávky. I když budete chtít všechno stihnout udělat co nejdříve, nesmíte zapomínat ani na odpočinek – díky tomu se pak budete moci i lépe soustředit, Vaše práce bude kvalitnější a případně se toho také více naučíte.
Pečujte o sebe – a o zkouškovém období více než kdy předtím! Udělejte si koupel, pusťte si nějakou relaxační hudbu nebo ASMR, běžte na procházku, sejděte se s přáteli, dejte si něco dobrého k jídlu. Prostě udělejte cokoliv, co Vám bude příjemné a při čem se uvolníte. Vhodné jsou také různé meditace a jóga.
Nadopujte se – povolený doping při učení/dělání věcí do školy jsou i různé stimulující látky. Nepřežeňte to však s nimi a hlavně si vybírejte ty šetrné a přírodní – tedy kupříkladu zelený čaj, černý čaj, brahmi, kávu /s mírou/, guaranu, ginkgo bilobu… Tyto látky si dejte ideálně ráno a před učením, konzumace později večer by mohla způsobit, že by se Vám špatně usínalo.
Tímto se dostáváme k dalšímu důležitému bodu – dostatečně spěte! Dobrý spánek Vám pomůže v soustředění; když budete odpočatí, všechno Vám půjde hned lépe. Spánek je důležitý také kvůli ukládání informací, které se přes den naučíte.
Najděte si dobu, kdy se Vám nejlépe učí a kdy jste obecně nejproduktivnější – každý to má jinak. Někomu se nejlépe učí hodně brzo ráno, někomu zase spíše odpoledne až večer. Ideální je ale dělat věci tehdy, kdy nebudete moc rozespalí, ani se Vám ještě nebude chtít spát.